Top Sport

ПСВ шампион на Холандија по шест години

Фудбалерите на ПСВ Ајндховен ја освоија титулата во холандскиот шампионат, откако на домашен терен ја совладаа Спарта од Ротердам со резултат 4:2 во 32. коло од Ередивизија.

Головите за клубот од Ајндховен ги постигнаа Саид Бакари (автогол) во 19. минута, Јоан Бакајоко во 26. минута, Оливие Боскаљи во 67. минута и Џордан Тесе во 78. минута.

Метињо погодија за Спарта во осмата минута и Боскаља (автогол) во 29 минута.

ПСВ е прв на табелата во холандскиот шампионат со 87 бодови. Второпласираниот Феенорд има 75 бодови и меч помалку.

Спарта е на деветтата позиција со 43 бодови.

До крајот на холандскиот шампионат ќе се одиграат уште две кола.

Клубот од Ајндховен стигна до 25. титула во клупската историја, а прва по 2018 година.

Scroll to Top