ПСЖ од „Олд Трафорд“ зачекорија во четврт-финалето (Видео)

Фудбалерите на Пари Сен Жермен зачекорија во четврт-финалето во Лигата на шампионите. ПСЖ на „Олд Трафорд“ забележаа победа над Манчестер Јунајтед 2:0, а со идентичен резултат Рома славеше над Порто.

Без двајца од тројцата напаѓачи, големите ѕвезди на светскиот фудбал Нејмар и Единсон Кавани, ПСЖ одиграа без грешка во Манчестер и на Оле Гунар Солскјер му го нанесоа првиот пораз откако ги презеде „црвените ѓаволи“. Норвежанецот на претходните 11 натпревари забележа десет победи.

Блескаво издание на „Олд Трафорд“ имаа пред сите Марко Верати, Маркињос и асистентот за двата гола Анхел Ди Марија.

Откако првиот дел заврши без голови и без некои сериозни шанси за постигнување на гол, ПСЖ го нокаутираа противникот во првата третина од вториот дел.

Во интервал од осум минути играчите на францускиот шампион постигнаа два гола. Кимпембе во 53 минута успа да го испрати центаршутот што од аголот го испрати Ди Марија.

Осум минути подоцна брз контранапад на ПСЖ, Ди Марија го пронајде Мбапе кој втор пат го матираша Де Хеа.

Шпанскиот голман го спаси Јунајтед од потежок пораз, откако по вториот гол успеа да го спречи Мбапе во ситуација „еден на еден“, а потоа со парада го спречи и Бернат да постигне гол.

Манчестер Јунајтед мечот го завршија со играч помалку, бидејќи во 90 минута Пол Погба го доби вториот жолт картон.

Реваншот во Париз ќе се одигра на 6 март.