Top Sport

Ројс по 12 години заминува од Дортмунд

Марко Ројс, поранешниот капитен на Борусија Дортмунд, го напушта клубот од „Вестфален“.

Челниците на „милионерите“ и 34-годишниот Ројс постигнаа договор да не ја продолжат соработката која исткекува на крајот од сезоната.

Во изминатите 12 години го носеше дресот на Борусија и постигна бројни успеси со клубот.

„Марко Ројс е еден од најголемите играчи на овој клуб. Роден е во Дортмунд, играше десет години во нашите јуниорски категории и 12 за првиот тим, долги години беше капитен на тимот. Неговата приврзаност кон Борусија е огромна. Му посакуваме се најдобро на Марко во иднина, се надеваме дека ќе ни се врати по завршувањето на кариерата бидејќи го чекаат уште предизвици во Дортмунд“, изјави првиот човек на клубот Ханс-Јоакаим Вацке.

Ројс беше капитен од 2018 до 2023 година.

На 424 натпревари за Борусија, тој постигна 168 гола и забележа 128 асистенции.

Scroll to Top