Top Sport

Рашфорд и Фоден за две минути ги „нокаутираа“ Велшаните

Надежите на Велс дека во својот прв настап на едно СП од 1958 година ќе успее да стигне до осминафиналето се пред крај, откако Англија постигна два гола за само две минути на стартот на второто полувреме. Со ваков развој на настаните, Англичаните се први на табелата во групата Б (и одат на Сенегал), додека за второто место ќе се борат директно Иран и САД – таму САД мора да победи, а има 1:0 водство.

dobivaj vesti na viber

Рашфорд прво во 58. минута постигна апсолутно прекрасен гол од слободен удар, за веднаш потоа, Фоден, кој конечно доби шанса од Герет Саутгејт да биде стартер, да зголеми на 2:0.

Scroll to Top