Top Sport

Реал Мадрид урна еден клупски рекорд и израмни уште еден

Реал Мадрид со победа од 5:0 постави клупски рекорд по бројот на одиграни натпревари без примен гол во натпреварот од 36. коло на шпанскиот шампионат. До крајот на сезоната има уште два првенствени натпревари, а со тоа и можност рекордот да биде подобрен. Исто така, играчите на Реал го израмнија рекордот по број на последователни првенствени натпревари без пораз.

Досегашниот рекорд на 122-годишниот европски гигант беше 19 првенствени натпревари без примен гол. Толку пати играчите и голманите на Реал ја зачуваа својата мрежа во сезоните 1986/87, 1987/88. и 2019/20.

На две кола пред крајот Реал има скор од 29 победи, шест нерешени и еден пораз. Тој пораз од 1:3 беше претрпен на почетокот на сезоната од Атлетико Мадрид во септември.

Потоа врза 30 натпревари без пораз.

Реал последен пат имаше ваква серија во 1989 година. Тој во моментов е во серија која беше изградена на 24 победи и шест нерешени која беше клучна за 36-та титула на Реал во шпанската лига.

Scroll to Top