Top Sport

Реал нема да го откупи договорот на Кепа

Реал Мадрид нема да ја искористи опцијата и да го откупи од Челси договорото на Кепа Аризабалага. По завршувањето на сезоната Кепа ќе се врати на „Стенфорд Бриџ“. Тој во Реал пристигна во август, кога Тибо Куртоа ги скина лигаментите во коленото.

На почетокот Кеп беше стартер, но не го импресионираше Карло Анчелоти, кој шанса му даде на Андриј Луни. Украинецот максимално си ја искористи шансата, па се га Реал сака да му го продолжи договорот.

Кепа досега во сезоната имаше 18 настапи за Реал.

Тренерот на Челзи, Маурисио Покетино, во тимот ги има Србинот Ѓорѓе Петровиќ и Шпанецот Роберто Санчез.

Scroll to Top