Top Sport

Реал преговара со Еспањол за Ермозо

Реал Мадрид веќе го договориле првото засилување во зимскиот преоден рок. Станува збор за играчот на Еспањол Мерио Ермозо, за чии услуги европскиот првак ќе издвои 7,5 милиони евра.

Еспањол е нај пријатното изненадување во Примера оваа сезона. По 11 натпревари овој тим се наоѓа на табелата веднаш зад славниот градки ривал, Барселона.

Еден од оние што играат ов добра форма е и 23-годишниот дефанзивец Ермозо. Неговите игри не минаа не забележано ниту кај шпанскиот селектор Луис Енрике, кој го повика во репрезентацијата за натпреварите против Хрватска и Босна и Херцеговина.

Марио Ермозо е еден од најбараните играчи во Примера и поради малата откупна клаузула . Тој е роден во Мадрид и ја минал фудбалската школа на Реал Мадрид, а во Еспањол е од 2017 година.

Scroll to Top