Рендл влезе во историјата на Њујорк Никс

Њујорк Никс доживеа уште еден пораз на домашен терен. откако во неделата Деневер Нагетс победија во „Медисон Сквер Гарден“, изминатата ноќ истот го направија Минесота Тимбервулфс. Гостите славеа со 140:134, со што му ја уништија најдобрата партија во кариерата на Џулиус Рендл.

Рендл постигна 57 поени за 37 минути за Никс. Од поле шутираше 19/29 (8/14 за три).

Само двајца играчи во историјата на Њујорк постигнале повеќе поени на еден натпрвар, тоа се Кармело Ентони (62) и Бернард Кинг (60).

Сепак, Рендл стана рекордер на франшизата во две категории. Одигра фантастична трета четвртина од натпреварот, во која постигна 26 поени (5/6 тројки, 4/6 двојки, 3/4 од линијата за слободни фрлања).

Ниту еден играч на Никс не постигнал толку поени во една четвртина. Тој е и првиот играч во историјата на франшизата кој постигнал најмалку 55 поени со осум тројки во еден натпревар.

Минесота, која го заврши натпреварот со 58,3 отсто прецизност за три поени и 61,4 отсто од поле, до победата ја предводеа Принс со рекордни во сезоната 35 поени и Мајк Конли со 24 поени и 11 асистенции.

Интересен натпревар со две продолженија одиграа Чикаго и Филаделфија. На крајот гостите од Чикаго победија 109:105. Џоел Ембид мечот го заврши со 37 поени и 17 скока. Кај Чикаго се истакнаа Зек Лавин со 26, Демар Дерозан со 25 и Никола Вучевиќ со 21 поен и 12 скока.