Top Sport

Рома преговара околу трансферот на Киеза

Тренерот на Рома, Даниеле Де Роси, кој го продолжи договорот со клубот, е голем фан на фудбалерот на Јувентус, Федерико Киеза. Де Роси не кри дека би сакал да го има во својот тим крилниот напаѓач.

Де Роси работеше со него додека му беше асистент на Роберто Манчини во италијанската репрезентација.

Договорот на Киеза со Јувентус истекува во јуни 2025 година, што значи дека ова лето влегува во последната година од истиот.

Тоа значи дека ова лето е веројатно последна шанса клубот да заработи нешто од неговата продажба.

Свесни за ова, челниците на Рома веќе закажале состанок со неговиот менаџер Фали Рамадани.

Покрај Рома, интерес за Киеза покажува и Њукасл.

Scroll to Top