Top Sport

Роналдињо му кажал: Еве ти го дресот, немој да ме маваш повеќе

Аргентинскиот дефанзивец Пабло Алварез открива една интересна анегдота за дуелите со безвременскиот Роналдињо во Серија А.

Алварез помина три сезони како дефанзивец на Катанија, и на меч со Милан бил задолжен да го „маркира“ Бразилецот, и очигледно многу добро го правел тоа, по што добил молба од Роналдињо.

„По крајот на првото полувреме од Милан-Катанија на ’Сан Сиро’, заминуваме во соблекувалната, а до мене е Роналдињо. Тој го соблече дресот и ми кажа: ’Тома, Алварез, те молам не ме мавај повеќе’. Беше невозможно да го сопрам, тој беше во воздух, јас на земја. Дресот, нормално, уште го чувам“, вели Алварез.

Scroll to Top