Роналдо е „кралот“ на Португалија – два гола во финишот за светски рекорд и победа над Ирска

Кристијано Роналдо постигна два гола во последните минути од мечот од квалификациите за СП во 2022 со Ирска во Фаро, за да ги предводи Португалците до драматична 2:1 победа и да го постигне својот 110. и 111. гол во репрезентативната и да стане апсолутен рекордер, поминувајќи го Иранецот Али Даеи, со кого го делеше вечниот рекорд на 109 гола.

Роналдо имаше совршена шанса да го надмине Иранецот Али Даеи, со кого се израмнети со 109 репрезентативни голови во својот прв меч по трансферот во Манчестер јунајтед, но 19-годишниот голман на Ирците, Гевин Базуну му ја фати топката. Казната дојде во 45. минута, кога дефанзивецот на Шефилд јунајтед, Џон Иган стрелаше за водство на Ирците. Во 89. минута, Роналдо спречи незгоден пораз, откако по одличното нафрлање на Гонсало Гуедеш, Роналдо беше највисок во скокот. Во 96. минута, во последните секунди од мечот, Роналдо и по вторпат ја затресе ирската мрежа за неверојатна победа.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Другите фаворити немаа многу среќа – Франција во Стразбур одигра 1:1 со Босна и Херцеговина, Холанѓаните извлекоа само 1:1 реми кај Норвешка, додека Русија и Хрватска одиграа реми без голови.

На актуелните светски шампиони, Французите им следуваше шок во 36. минута, кога Един Џеко ги донесе БиХ во водство, за само четири минути подоцна, Антоан Гризман, повратникот во Атлетико Мадрид да израмни на 1:1. Второто полувреме беше „расипано“ од Жил Кунде, кој во 51. минута заработи црвен картон.

Данците, пак, ја забележаа својата четврта победа во четири меча во квалификациите, откако со 2:0 ја совладаа Шкотска со два гола во првите 15 минути.