Роналдо ги казни грешките на Интер

Фудбалерите на Јувентус стекнаа предност од 2:1 над Интер, во првиот полу-финален натпревар, во италијанскиот Куп. „Старата дама“, до триумфот дојде со головите на Кристијано Роналдо, откако Интер први постигнаа гол преку Лаутаро Мартинез.

Девет минути на Интер му беа потребни на постигнат гол. Акцијата на Барела, добро ја следеше Лаутаро, но впечаток е дека ветаренот Буфон можеше и мораше подобро да реагира.

Јувентус, добија пенал во 26.минута. ВАР дуелот на Квадрадо и Јанг го означи како пенал. Роналдо израмни на 1:1.

Девет минути подцна катастрофална комуникација помеѓу Бастони и голманот Хандановиќ, топката дојде до Роналдо кој само ја проследи во небранетиот гол.

Реваншот, по кој ќе биде познат патникот во финалето, ќе се одигра за една недела.