Сака по новиот кошмар со пеналите им се извини на навивачите на Арсенал

Ѕвездата на Арсенал, Букајо Сака преку Инстаграм се извини на навивачите на „топчиите“ откако утна клучен пенал против Вест хем во неделата. Англичанецот имаше шанса да даде гол за 3:1 водство на стартот на второто полувреме, но целосно го утна голот, за нееколку минути подоцна Вест хем да израмнат на 2:2, како што мечот заврши и Манчестер сити добија предност во трката за премиерлигашката титула.

„Без разлика на исходот, секогаш ќе ја прифатам мојата одговорност. Извинување ‘топчии’, ќе направам што е потребно да го исправам тоа“, вели Сака.

Арсенал сега имаат четири поени пред Сити, но тимот на Пеп Гвардиола има меч помалку, а на 26 април ги пречекуваат Арсенал на „Етихад“ во можеби одлучувачкиот меч на сезоната.

Сака, пак, нема среќа со пеналите – тој беше еден од англиските фудбалери кои во 2021 утнаа во пенал-серијата во финалето на Европското првенство на „Вембли“ против Италија, по што беше предмет на расистички навреди од голем број на фанови на социјалните мрежи.