Top Sport

Салах побарал да ги прескокне наредните натпревари на Египет

Фудбалерот на Ливерпул Мохамед Салах побарал да не игра за репрезентацијата на следните натпревари, соопшти денеска селекторот на Египет селекција Ибрахим Хасан.

Селекторот на „Фараоните“, на прес-конференцијата изјави дека капитенот на репрезентацијата побарал да не игра на пријателскиот турнир во Абу Даби, каде на 22 март Египет ќе игра против Нов Зеланд, а три дена подоцна против победникот од натпреварот Тунис-Хрватска.

„Салах и Ливерпул веруваат дека нашиот капитен треба да ги прескокне тие натпревари бидејќи неодамна се опорави од повредата на бутниот мускул со која се мачи од почетокот на годината“, изјави Хасан, а пренесуваат египетските и англиските медиуми.

Во 2024 година, ниту еднаш не беше во стартниот тим на Ливерпул, а откако се опорави од повредата, на претходните два натпревари, против Спарта Прага во Лига Европа и Манчестер сити во Премиер лигата, играше по 30 минути.

Scroll to Top