Top Sport

Само напаѓачите на Беневенто се полоши од Роналдо и Бензема

Лошата форма на напаѓачите Кристијано Роналдо и Карим Бензема е веројатно најголемата причина за бодовната разлика што Барселона ја има во однос на „кралскиот клуб“ по 12 натпревари во Ла Лига.

Португалецот и Французинот во 12 натпревари во шпанското првенство имаат постигнато само два гола и се еден од најлошите напаѓачки тандеми во Европа.

Од 98 клуба во Ла Лига, Лига 1, Бундеслигата, Премиер лигата и Серија А, само напаѓачкиот тандем на Беневенто има полош учинок од Роналдо и Бензема.

Беневенто е последнопласиран во Серија и во 13 натпревари нема освоено ниту еден бод.

Роналдо и Бензема досега имаат постигнато по еден гол, двајцата погодија на натпреварот со Хетафе, што ги прави најлошиот напаѓачки тандем во историјата на клубот. Интересно, овие двајца го држат и рекордот според постигнати голови во првите 12 натпревари. Пред три години во воведните 12 кола тие постигнаа 27 гола.

Реал ова лето им дозволи на Алваро Мората и Маријано Дијаз да го напуштат клубот. Овие двајца за Челси, односно Олимпик Лион, имаат постигнато 17 гола.

Scroll to Top