Сердар донесе три поени, Шалке се израмни со Менхенгладбах на врвот на Бундеслигата (видео)

Со тешко извојувана 2:1 победа над Унион Берлин, Шалке се искачи на второто место во Бундеслигата со 25 поени, исто колку што има и Борусија Менхенгладбах на првото место.

Херој на „кралските сини“ беше Суат Сердар, кој стрелаше во 86. минута откако новиот бундеслигаш добро ги намачи во текот на целиот меч.

Бенито Раман донесе водство за Шалке во 23. минута од мечот, но тимот од престолнината успеа да израмни 13 минути подоцна со гол од пенал на Маркус Ингвартсен. Сепак, Сердар осигура победа за Шалке, прекинувајќи ја низата од три победи едноподруго за Унион Берлин, кои остануваат на 11. место на табелата.