Top Sport

Сериозни обвинувања – Фергусон го наместил мечот Јувентус-Јунајтед!

Италијанскиот агент Џузепе „Пино“ Паљара на судењето во Англија за примање поткуп, тврди дека помогнал легендата на Манчестер јунајтед, Сер Алекс Фергусон да намести меч со Јувентус.

Паљара е на суд во истото судење за „операцијата“ на британскиот весник „Дејли телеграф“, поради кој Сем Алардајс беше приморан да си даде оставка од позицијата селектор на англиската репрезентација. Паљара, уште еден фудбалски агент, Декс Прајс и помошникот тренер на Барнсли, Томи Рајт се главни обвинети во случајот.

Обвинителот Брајан О’Нил денеска потврди дека Паљара го обвинил Фергусон за местење на меч од Лигата на шампионите помеѓу Манчестер јунајтед и Јувентус.

„На крајот на состанокот, Паљара почна да зборува против Сер Алекс Фергусон, обвинувајќи го дека заедно наместиле меч помеѓу Јувентус и Манчестер јунајтед во Лигата на шампионите, за што Паљара му се заблагодарил со златен часовник ’Ролекс’. Паљара исто така тврди дека Фергусон земал пари од трансферите на фудбалерите и дека му плаќал и претходно“, вели обвинителот О’Нил.

Клучната работа во случајот е лажирање на правилата за посредно сопствеништво на фудбалерите, и давањето пари на тренерите за да се помогнат трансферите.

„Морате да имате офшор сметка и да го завршите тоа. На пример, Антонио Конте, кој тогаш беше во Челси, ни намигна и ни кажа: ’Го сакам тој фудбалер, има ли кафе за мене, Пино?’. Секако, не зборуваме за двојно еспресо“, тврди Паљара, објаснувајќи дека парите потоа ќе се префрлат со достава за консултантски услуги.

Scroll to Top