Top Sport

Шампионот со Лестер на 33 години ја заврши кариерата

Дени Дринквотер (33) ја заврши професионалната кариера. Фудбалерот од средниот ред, кој има три настапи за англиската репрезентација, го објави ова во подкастот „Високи перформанси“, додавајќи дека долго размислувал пред да ја донесе оваа одлука. Во исто време бил среќен и несреќен што игра фудбал.

„Фудбалот ми беше сè во животот од мојата шеста година. Начинот на кој се одвиваше ситуацијата во последно време ми помогна. Ќе беше потешко да играв недела во недела и да ме спречише повредата. Имав неколку понуди од англиската втора лига, но не почувствував потреба“, изјави Дринквотер.

Дринквотер помина низ фудбалската академија на Манчестер јунајтед. Тој беше на позајмици во Хадерсфилд, Кардиф, Вотфорд и Барнсли.

Лестер го купи во 2012 година за 900.000 евра и со тој клуб сензационално ја освои Премиер лигата во 2016 година.

Челзи го купи една година подоцна за 37.900.000 евра. Иако направи трансфер во кариерата, тој забележа само 23 настапи во лондонскиот клуб во текот на пет години.

Времето го мина на позајмица во Барнли, Астон Вила, Касимпаша и Ридинг, за кои минатата година го одигра последниот официјален натпревар. Веруваше дека е важен дел од тимот и дека поради тоа ќе добие понуда од англискиот премиерлигаш.

Сепак, тоа не се случи. „Се прашувам што ми се случи“, додаде тој. „Веројатно се работи за неколку работи. Прво, бројот на шанси што ги добив, а второто се повредите и немањето трпение. Не сум навикнат да седам и да ја чекам мојата шанса. Бев фрустриран“, рече Дринквотер.

Scroll to Top