Top Sport

Шеикот Мансур 15 години е газда на Сити, вечерва втор пат во живо ќе го гледа својот клуб

Шеикот Мансур е сопственик на Манчестер сити веќе 15 години, но денеска само вторпат во живо ќе го гледа својот клуб. Тој ќе биде присутен на финалниот меч во Истанбул, помеѓу Сити и Интер. доаѓа во финалето на Лигата на шампионите во Истанбул.

Во овие 15 години, тој само еднаш го гледал во Сити, во 2010 година кога неговиот клуб победил на „Етихад“ со 3:0.

Манчестер сити, вечерва ќе се обиде да ја освои првата титула во Лигата на шампионите, односно третиот трофеј во сезоната, откако веќе победи во ФА Купот и Премиер лигата.

Лигата на шампионите треба да биде само конечна потврда за одличната сезона, но и за владеењето на Мансур.

Последен англиски клуб кој ја освоил тројната круна е Манчестер јунајтед. Тоа беше во 1999 година, кога тимот на Сер Алекс Фергусон ја потврди тројната круна со драматична победа над Баерн во финалето на Лигата на шампионите.

Scroll to Top