Top Sport

Шешко ја режираше победата на Словенија против Норвешка

Фудбалската репрезентација на Словенија ја забележа првата победа во ова издание на Лигата на нации. Словенците, во петтото коло, во Групата 4 од Б-дивизијата, ја победи првопласираната селекција во групата, Норвешка со 2.1.

dobivaj vesti na viber

Словенија, со пресврт во вториот дел успеа да ги победи фаворизираните Норвежани.

Во првото полувреме немаше голови, а потоа напаѓачот на Манчестер сити, Ерлинг Халанд во 47. минута ја искористи грешката во словенечката одбрана и го совлада одличниот Јан Облак.

Од тој момент Словенците ја презедоа иницијативата. Во 69. минута, по асистенцијата Бенјамин Шешко, израмни Андраж Шпорар, а во 81. минута Шешко го постигна вториот гол за Словенците и направи целосен пресврт.

Вечерва во оваа група Србија ќе ја пречека Шведска.

На табелата Норвешка има 10 бода, Србија е на седум со натпревар помалку, Словенија има пет, а Шведска со натпревар помалку три бода.

Во последното коло Словенија ќе гостува во Шведска, а Норвешка ќе ја пречека Србија.

Scroll to Top