Шкендија го освои Кратово, реми со четири гола меѓу „вечните“ Вардар и Пелистер

Шкендија го започна пролетниот дел од натпреварувањето во Првата лига во Македонија со камбек 2:1 победа кај Силекс за да ја заддржи предноста од 6 поени пред Шкупи на табелата, додека во големото дерби, Пелистер двапати се враќаше во Скопје за 2:2 реми кај Вардар.

Ивановски донесе водство на Силекс по 20 минути игра, но Драшковиќ со автогол во 41. минута придонесе на полувреме да се отиде со 1:1, по што Љупче Дориев во 58. минута го донесе 12-тиот триумф во 19 кола за првите фаворити за титулата

На „Тоше Проески“ пак, Филип Петковски ги донесе „црвено-црните“ во водство веќе во третата минута, но битолчани израмнија во 22. минута преку Иван Пејаковиќ. Само што почна второто полувреме, во 47. минута, Мартин Мирчевски пак носи водство за домаќините, пред Борче Маневски во 79. минута повторно да израмни.