Шкендија со луда победа кај Работнички, Брера со пораз во Штип

По петтото коло во македонската Прва лига само Шкендија може да се пофали дека нема пораз, откако со два гола по 90-тата минута стигнаа до импресивна 2:1 победа на гости кај Работнички, одигрувајќи 1:1, откако ФК Брера Струмица загуби на тешкото гостување кај Брегалница со 1:0.

„Романтичарите“ беа на чекор до победа во дербито против Шкендија, откако дојдоа во предност со прекрасниот гол на засилувањето од Уганда, Шафик Кагиму, но потоа во самиот финиш на натпреварот напрвија две грешки кои Шкендија ги казни за големи три поени, со кои избива на првото место на табелата со 12 поени, исто колку што имаат и Брера, но тетовци имаат и натпревар помалку.

Фабрицио Ванегас го постигна единствениот гол на мечот во 27. минута за Брегалница да му го нанесе првиот пораз на тимот на Брера (до минатата сезона познат како Академија Пандев), и да стави крај на импресивната серија.

Шкупи, пак, со головите на Хаџиќ и Сахити стигна до 3:1 победа над Гостивар, додека Силекс и Македонија Ѓорче Петров го одиграа најнеизвесниот меч на колото, кој заврши 2:2 откако гостите го пропуштија водството во 82. минута од мечот.