Top Sport

Што би правеле без него? Меси со два гола „сам“ го победи Елче

Лионел Меси го помина својот поранешен соиграч Луис Суарез на листата на стрелци во шпанската Ла лига, постигнувајќи го својот 17. и 18. гол во 2020/21 за да ги предводи Каталонците до тешка 3:0 победа над Елче.

По првото полувреме без голови, капитенот во 48. минута со одлично проигрување на Мартин Брејтвајт ја помина целата одбрана на гостите за да постигне гол, а во 69. минута да добие убава топка од Френки де Јонг за 2:0. Ако тоа не беше доволно, тој ја инспирираше и акцијата за 3:0 нафрлајќи за Жорди Алба да постигне гол во 73. минута.

Иако ова беше одложен натпревар од првото коло во Ла лига, Барса сега е трета со 50 поени, два помалку од второпласираниот Реал Мадрид (со ист број одиграни натпревари) и пет зад лидерот Атлетико (со натпревар помалку). Елче остануваат претпоследни со 21 освоен поен.

AniWatch anime websites: Watch How Not to Summon a Demon Lord Ω Episode 1

AnimeTV dubbed anime: Dr. Stone (https://animetv.cc/m/OVQa) Episode 24

Scroll to Top