Top Sport

Шведска го отпушти селекторот Андерсон

Шведскиот фудбалски сојуз синоќа го разреши селекторот Јане Андерсон откако не успеа да избори пласман со репрезентацијата на ЕУРО 2024. Шведска квалификациите ги заврши на третото место во групата Ф со само десет освоени бода.

Швеѓаните имаат десет бода помалку од водечката Белгија, а девет од второпласираната Австрија. Јане Андерсон ја предводешешведската репрезентација од летото 2016 година.

Најголемиот успех му е пласман во четвртфиналето на Светското првенство 2018 и осминафиналето на ЕУРО 2020.

Сепак, Швеѓаните последователно не успеаја да се квалификуваат за Светското првенство 2022 година (изгубија од Полска во финалето на плеј-офот) а сега за ЕП 2024.

Се уште не е познато кој ќе го наследи 61-годишниот Андерсон на селекторската функција.

Scroll to Top