Top Sport

Солскјер кандидат за селектор на Република Ирска

Оле Гунар Солскјаер, поранешниот менаџер на Манчестер jунајтед, наскоро би можел да се врати на работа.

Норвежанецот, кој ја заврши мисијата во Манчестер jунајтед во декември 2021 година, е еден од кандидатите за селекторската функција на Република Ирска.

Заминувањето на Стивен Кени остави празно место на кормилото на Ирците, кои имаат рок до септември да го најдат неговиот наследник.

Конкуренти на Солскјаер му се поранешните фудбалери на Манчестер јунајтед
Стив Брус, Џон О’Ши и Рој Кин.

Исто така, се споменува дека биле водени разговори и со Ентони Бери и Густаво Појет.

Scroll to Top