Top Sport

Сонародник на Анчелоти ќе го преземе Реал

Реал Мадрид е во потрага по тренер кој на крајот од сезоната ќе го наследи Карло Анчелоти, кој кариерата (веројатно) ја продолжува како селектор на бразилската репрезентација.

Наводно Чаби Алонсо е прв кандидат, а се шпекулираше и со враќањето на Зинедин Зидан, но шпанските медиуми во вторинкот објавија дека сонародник на Анчелоти ќе биде новиот тренер.

Според Шпанците, Флорентино Перез вече се договорил со менаџерот на Брајтон, Роберт де Зерби.

Италијанецот минатата сезона го презеде Брајтон и ги предводеше до шестото место во Премиер лигата, што им донесе пласман во Лига Европа.

Она што е особено импресивно е неговиот напаѓачки стил на игра кој го имплементира во тимот откако го наследи од Греам Потер.

Поради својата стручност и начинот на кој го води тимот, Пеп Гвардиола веќе го именуваше за свој наследник во Манчестер сити, но се чини дека за него сонуваат и Реал Мадрид.

Перез во него гледа тренер кој ќе го преземе тимот по тековното подмладување и ќе стане доминантна сила во европскиот фудбал.

Scroll to Top