Top Sport

СП 2022 квалификации – сите европски фаворити (освен Германија) победија!

Освен нашата спектакуларна 2:1 победа над Германија на гости, во другите мечеви од последното пролетно коло во квалификациите за Мундијалот во Катар во 2022 година немаше изненадувања.

Шпанија со 3:1 го совлада Косово во меч одбележан со политички провокации од домаќините, Франција славеше на гости кај Босна и Херцеговина со 0:1 со голот на Антоан Гризман, додека Англија во дербито на групата Ф со 2:1 ја совладаа Полска.

Соседите? Грција одигра само 1:1 со Грузија, Бугарија на гости кај Северна Ирска одигра 0:0.

СП 2022 КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА Б

Грција – Грузија 1:1

Шпанија – Косово 3:1

Табела: 1.Шпанија 7, 2.Шведска 6, 3.Грција 2, 4.Грузија 1, 5.Косово 0

ГРУПА Ц

Литванија – Италија 0:2

Северна Ирска – Бугарија 0:0

Табела: 1.Италија 9, 2.Швајцарија 6, 3.С.Ирска 1, 4.Бугарија 1, 5.Литванија 0

ГРУПА Д

Босна и Херцеговина – Франција 0:1

Украина – Казахстан 1:1

Табела: 1.Франција 9, 2.Украина 3, 3.Финска 2, 4.БиХ 1, 5.Казахстан 1

ГРУПА Ф

Австрија – Данска 0:4

Шкотска – Фарски Острови 4:0

Молдавија – Израел 1:4

Табела: 1.Данска 9, 2.Шкотска 5, 3.Израел 4, 4.Австрија 4, 5.Фарски Острови 1, 6.Молдавија 1

ГРУПА И

Андора – Унгарија 1:4

Сан Марино – Албанија 0:2

Англија – Полска 2:1

Табела: 1.Англија 9, 2.Унгарија 7, 3.Албанија 6, 4.Полска 4, 5.Андора 0, 6.Сан Марино 0

АНГЛИЈА – ПОЛСКА

ШПАНИЈА – КОСОВО

БОСНА и ХЕРЦЕГОВИНА – ФРАНЦИЈА

ЛИТВАНИЈА – ИТАЛИЈА

АВСТРИЈА – ДАНСКА

AnimeHeaven anime heaven anime: Watch Fairy Tail Episode 29

AnimeDao animedao hunter x hunter: Watch Black Clover: The All Magic Knights Thanksgiving Festa Episode Full (https://animedao.nl/m/0OBE/ep-1)

Scroll to Top