Сопствениците на Тотенхем се понудени да му понудат на Маурисио Почетино нов подобрен договор, иако тој има уште три години на сегашниот договор по интересот на повеќе тимови, вклучувајќи ги и Реал Мадрид и Пари Сен-Жермен.

46-годишниот Аргентинец со подобрениот договор би влегол во новиот дом на клубот во „Вајт харт лејн“, на стадионот за кој потрошија 850 милиони фунти. Ова би бил добар сигнал и за главните ѕвезди на тимот, Хери Кејн и Деле Али, дека Тотенхем ќе гради тим за големи успеси.

Репутацијата на Почетино се зголеми уште повеќе откако Тотенхем стигнаа до 2:2 реми против Јувентус во Торино, враќајќи се од речиси невозможна ситуација. По ремито, обезбедено со голот на Данецот Кристијан Ериксен, тој изјави дека без менталната сила добиена од Почетино, Тотенхем би се „распаднал“ во Торино.