Top Sport

Среќен роденден Пеле

Едисон Арантес до Насименто – Пеле е роден на денешен ден, 23 октомври, пред 77 години. Пеле е легенда на светскиот фудбал за кого многумина велат дека на најголемиот во историјата на оваа игра.

Пеле како 17-годишно момче играше за бразилската репрезентација на Мундијалот во Шведска во 1958 година и ја освои светската титула. Потоа уште два пати стана светски првак во Чиле 1962 и Мексико 1970.

Последниот натпревар за Бразил го одигра на 18.јули 1971 година против селекцијата на Југославија.

Последниот меч во кариерата го одиграл пред 40 години на 1.октомври 1997 година.

Тој тој меч помеѓу Космос и Сантос одиграч 1.361 натпревар и постигнал неверојатни 1. 281 голови.

Scroll to Top