„Судиите со години го фаворизираат Реал, знаат што ги чека ако не биде така“

Фудбалерите на Реал Мадрид, во четвртокот, со пресврт и по 120 минути фудбал го победија Атлетико и се пласираа во полуфиналето на Купот на кралот. Дел од шпанската јавност смета дека мечот го обележа судијата Цезар Сото Градо.

При резултат 0:1 и водство на Атлетико, во 71. минута Дани Себаљос направи прекршок на 18 метри, веќе имаше жолт картон но судијата не ги примени правилата и не му го покажа вториот жолт картон.

Извршниот директор на Атлетик Хил Марин имаше што да каже по овој натпревар и додаде дека ваков систем веќе подолго време го уништува шпанскиот фудбал.

„Жолтиот картон за Себаљос беше очигледен, по сите правила, чист како солза. Но, при наше водство од 0:1, во 71. минута, во борбата за полуфинале, да го оставиш Реал на неговиот стадион со играч помалку е голема работа. Исклучително ги почитувам судиите и сигурен сум дека нивните намери се секогаш најдобри, но секој што ја гледа ситуацијата однадвор може да види дека истите работи се случуваат со децении. За жал, никој не е изненаден. Медиумите во деновите пред дербито пишуваа дека судиите мораат да заштитат некои играчи. Искрено, не забележав дека некој ги заштити Гризман и Мората кои буквално беа шутирани од противниците. Но таков е системот. Боите на дресовите на теренот и на трибините не смеат да влијаат на одлуките на судиите. Нашите играчи ги почувствуваа последиците од тој притисок“, изјави Хил Марин.

Тој сепак призна дека Атлетико е виновен за лошите резултати, но дека тоа не ги менува фактите за лошиот систем.

„Ние сме целосно одговорни за нашите резултати оваа сезона, не ја поминавме групната фаза во Лигата на шампионите и заостанавме седум бода зад третопласираниот тим во Ла Лига. Од нас зависи што ќе правиме во преостанатите 20 натпревари. Без оправдување, но загрижен сум и за тоа како функционира системот, а тој секогаш фаворизира еден клуб“, потенцира Хил Марин.