Top Sport

Свилар станува легенда на Јунајтед! Два меча – два гола!

Младиот голман на Бенфика, Миле Свилар дефинитивно ќе го памети Манчестер јунајтед. Ако ништо друго, тогаш затоа што двапати се запиша во листата на стрелците за гигантот од Англија.

18-годишниот Свилар, белгискиот голман со српско потекло, кој стана најмладиот голман со настап во историјата на Лигата на шампионите, несомнено е голем талент и го очекува блескава иднина, како што рече самиот Жозе Мурињо по мечот во Лисабон, но во средата дефинитивно беше тема за хумор на Твитер и социјалните мрежи.

Свилар на првиот меч во Лисабон стана „славен“ откако по една лоша интервенција на ударот на Маркус Рашфорд ја внесе топката во голот за да им донесе три поени на Јунајтед.

Во средата на „Олд Трафорд“, ситуацијата беше малку поинаква. Тој прво го одбрани ударот од пенал на Марсијал, за потоа да прими еден од најсмешните голови во Лигата на шампионите – ударот на Немања Матиќ се одби од дирекот и го удри во телото, така што голот повторно му беше припишан на голманот. Јунајтед му дадоа уште еден гол, откако Дејли Блинд беше сигурен од белата точка.

Сепак, младиот Свилар треба да се „крене“ од овој кошмар и да ја научи лекцијата. И да се надева дека неговата Бенфика повторно нема да се падне во група со „Црвените ѓаволи“.

Лукаку го тешеше голманот на Бенфика

Мурињо за Свилар: Ова момче ќе биде ѕвер, ќе биде голем голман

Scroll to Top