Top Sport

Талентираниот играч на Лион се сели во Јувентус

Талентираниот фудбалер на Олимпик Лион Хусам Ауар веројотно во летниот преоден рок ќе се пресели во Јувентус. Првиот човек на Лион Жан-Мишел Ола повтрдил дека контактите околу реализицијата на трансферот биле воспоставени.

dobivaj vesti na viber

Ауар кариерата ја започнал на 11 годишна возраст во Лион. Во моментов е еден од најбараните играчи на својата позиција во Европа.

„Лично не сум разговарал со претседателот на Јувентус Ањели, но знам дека имало разговор помеѓу нашите директори. Би сакал во иднина да го видам Ауар во Јувентус. Се надевам дека тоа е и негова амбиција. Порано или подоцна ќе мора да седнам и да разговарам на таа тема со пријателот Ањели“, рекол Ола.

Јувентус и Лион наредната недела ќе го одиграт првиот од двата осмина-финални натпревари во Лигата на шампионите. Веројатно тогаш и ќе ги започнат преговорите за трансферот на Ауар, а според претседателот на Лион тој се интересира за двајца играчи на „старата дама“.

„Адриен Рабио досега во Јувентус има покажано само 60 отсто од својот потенцијал. Сакав да го донесам на позајмица во јануари, но тој сега игра реодовно и добар е, верувајте поседува огромен потенцијал. Се обидев минатото лето да го донесам Матуиди, не успеав, но не сум се откажал. Матуиди би бил совршен за нашиот тим“, рекол Ола.

Scroll to Top