Top Sport

Трагедија во БиХ: Капитен и тренер на „Слога“ загинаа во сообраќајна несреќа, со возило паднаа во река

Играч и еден од тренерите на фудбалскиот клуб „Слога“ од Босна и Херцеговина загинаа во тешка сообраќајна несреќа доцна синоќа, а повредени се уште тројца фудбалери, потврдија од клубот.

На официјалната Фејсбук страница на „Слога“ објавија дека капитенот на клубот Неџад Мујагиќ и помошниот тренер Аднан Фајиќ загинале во сообраќајна несреќа што се случила во Босанска Отока.

Констатирано е дека уште тројца фудбалери кои учествувале во несреќата се надвор од животна опасност.

Според достапните информации, сите петмина биле во автомобил кој излетал од коловозот во надојдената река Уна. Мујагиќ и Фајиќ се удавиле, а тројцата нивни сопатници успеале да испливаат од автомобилот и да се спасат.

„Слога“ е клуб кој оваа сезона се натпреварува во втората лига на Федерацијата Босна и Херцеговина и моментално ја зазема петтата позиција меѓу 16-те екипи кои учествуваат во тоа натпреварување.

„Слога“ е познат како еден од најстарите фудбалски клубови во БиХ бидејќи е основан во 1922 година.

Scroll to Top