Top Sport

Тренерот на Тигрес казнет бидејќи пушел за време на натпревар

Рикардо „Тука“ Ферети, тренерот на мексиканскиот прволигаш Тигрес, доби суспензија од еден меч откако беше „фатен“ како пуши за време на лигашки натпревар.

Откако се појави фотографија на Бразилецот со цигара во раката при 2:0 поразот од Сантос на 18 јануари, тој беше под истрага на дисциплинската комисија иако судијата на мечот не го забележа тоа во официјалниот извештај на мечот.

Мексиканската фудбалска федерација строго забранува пушење на теренот, во техничкиот дел, тунелот и ходниците на фудбалските стадиони, а 66-годишниот Ферети може да добие и казна од 8.000 пезоси (околу 350 евра).

Тигрес се подготвуваат за пат во Катар, каде што како шампиони на Лигата на шампиони на ЦОНЦАЦАФ ќе играат на Светското клупско првенство.

Scroll to Top