Top Sport

Три клуба се подоготвени да платат 200 милиони евра за Винисиус Жуниор

Винисиус Жуниор би можел да го напушти Реал Мадрид и шпанското првенство на крајот од сезоната. Бразилецот константно е навредуван од навивачите ширум Шпанија, што според шпанските медуми може да влија е на неговата одлука да замине од Ла Лига.

Комбинациите во кои би можел да го направи тоа се ограничени на три клуба, кои се подготвени да платат 200 милиони евра. Клубовите кои наводно се подготвени да платат толку многу за него се Пари Сен Жермен, Ливерпул и Челзи.

Напаѓачот на Реал не сака да го напушти клубот, верува дека тоа би било победа на расизмот, но постои можност да го стори тоа поради евентуалното доаѓање на Килијан Мбапе. Иако шпанските медиуми не се согласуваат околу тоа, се споменува како можност околу која заинтересираните клубови ги прават своите планови за следната сезона.

На 28 натпревари оваа сезона, Винисиус постигна 18 голови и забележа осум асистенции. Тој е под договор со Реал до летото 2027 година.

Scroll to Top