Top Sport

Трифејот Копа за Џуд Белингем

Фудбалерот на Реал Мадрид, Џуд Белингем го доби Копа трофејот, за најдобра млад играч, на гала вечера во организација на „Франс фудбал“, на која ќе биде доделена и најпрестижната награда во светот на фудбалот, Златна топка.

Зад Џуд Белингем останаа Џамал Мусиала од Баерн, Расмус Хојлунд од Манчестер Јунајтед, како и триото на Барселона Балде, Гави и Педри.

Поранешниот играч од средниот ред на Дортмунд, а сега на Реал Мадрид е првиот англиски фудбалер кој го освоил трофејот Копа.

Белингем игра во неверојатна форма од почетокот на сезоната, во неделата со два гола ји пресуди на Барселона во Ел класико.

Scroll to Top