Убедливиот триумф на Фиорентина запечатен со бизарен гол од пола терен

Фиорентина стигна до првата победа во Серија А по месец и половина, откако со 3:0 ја совлада очајната Хелас Верона на „Маркантонио Бентегоди“ во меч од 24. коло во италијанскиот шампионат.

Трите поени беа осигурани во првото полувреме – прво Антонин Барак постигна гол против својот поранешен клуб по само 12 минути игра, а во 39. минута Артур Кабрал да ја продолжи добрата серија за 0:2. Најконтроверзниот момент дојде во 89. минута, кога Кристијано Бираги постигна гол од половина терен кога играта беше во прекин. Еден од неговите соиграчи беше на тревата, а фудбалерите на Верона не беа подготвени, така што голманот Лоренцо Монтипо не беше подготвен за неговиот удар.

Фиорентина сега се искачува на 12. место со 28 поени со прва победа по пет меча, додека Верона се на 18. место со 17 поени, три помалку од безбедната зона каде што прв клуб е Специја.