Уругвај и Перу победија, Колумбија освои бод во Парагвај

Три квалификациски натпревари за пласман на Светското првенство во Катар се одиграа изминатата ноќ. Победи забележаа Уругвај и Перу, додека без победник заврши дуелот Парагвај-Колумбија.

Уругвај без Луис Суарез и Единсон Кавани, лесно се справи со Боливија (4:2). Де Арасета ппостигна два гола, а по еден Валверде и Алварез. Двата гола за Боливија го постигна Морено.

Перу со минимален резултат ја победи Венецуела. Единствениот гол на натпреварот го постигна Куева во 35.минута. Венецуела од 38.минута играше со играч помалку, Ринкон беше исклучен поради два жолти картони.

Парагвај и Колумбија одиграа 1:1. Домашната репрезентација во водство дојде со голот на Сарабија во 40.минута, израмни Квадрадо од пенал 13.минути подоцна.

По неколмплетното осмо коло на табелата водат Бразил и Аргентина со 21, одноно 15 бодови и натпревар помалку, Еквадор има 13, Ургвај 12, Колумбија 10, Парагвај и Перу по 8, Чиле 7, Боливија 6 и Венецуела 4 бода.