Top Sport

Валверде во Реал до јуни 2029 година

Реал Мадрид во четвртокот објави дека го продолжил договорот со Федерико Валверде.Уругваецот, според новиот договор ќе остане во Реал до јуни 2029 година.

Валверде пристигна во клубот во јули 2016 година кога имаше само 18 години.

Во шесте сезони поминати во Реал одигра 220 натпревари и постигна 19 голови.

Валверде освои девет титули со мадридскиот клуб – Лигата на шампионите, две Светски клупски првенства, УЕФА Суперкупот, две титули во шпанската Лига на шампиони, една титула во Купот на кралот и два шпански Суперкупа.

Во изминатите две недели Реал потпиша нови договори со петмина фудбалери. Пред Валверде, клубот нови договори им даде на Бразилците, Винисиус Жуниор, Родриго, Едер Милитао и францускиот репрезенттативец, Едуардо Камавинга.

Scroll to Top