Top Sport

ВАР контроверзи на Челси-Јунајтед, Тухел му се „дереше“ на Солскјер

Англиското дерби помеѓу Челси и Манчестер веднаш донесе контроверзи откако во 15 минута, ВАР системот и судијата Стјуарт Атвел ја разгледуваа ситуацијата со можен пенал за „ѓаволите“.

Во спорната ситуација, топката јасно удри во раката на Калам Хадсон-Одои, но потоа и на Мејсон Гринвуд, и зачудувачки, иако според правилата вакви допири со раце се судат како пенали, Атвел реши дека нема доволно причини за пенал.

По ова, менаџерот на Челси, Томас Тухел влезе во интересна дискусија со Оле Гунар Солскјер, кој пак реши да изреагира „кул“.

Грешка или исправна одлука?

Scroll to Top