Top Sport

Вечерва ќе бидат познати имињата на сите учесници во ЛШ

Вечерва ќе бидат познати имињата на последните три тима што ќе играат во фазата по групи во Лигата на шампионите, во сезоната 2018/2019. Синоќа влез меѓу елитата обезбедија АЕК Атина, Јанг Бојс и Ајакс, а последните три тима ќе бидат познати откако реваншите ќе ги одиграат ПАОК-Бенфика (1:1), Слацбург-Црвена звезда (0:0) и ПСВ Ајндховен-БАТЕ Борисов (3:2).

Извлекувањето на групите ќе биде извршено утре во Монако, со почеток во 18 часот. Во пресрет на ждрепката речи е познат распоредот на „шеширите“.

Во првиот „шешир“ се клубовите од Мадрид, Реал и Атлетико, како освојувачи на Лигата на шампионите односно Лига Европа и шампионите на Шпанија, Германија, Италија, Франција, Англија и Русија: Барселона, Баерн Минхен, Јувентус, ПСЖ, Манчестер сити и Локомотив Москва.

Составот на вториот „шешир“ зависи од исходот на реваншот во Солун, помеѓу ПАОК и Бенфика. Доколку, ПАОК влезе во Лигата на шампионите, тогаш осмиот клуб во вториот „шешир“ ќе биде Ливерпул, а грчкиот тим ќе оди во последниот „шешир“, во спротивно Ливерпул извлекувањето ќе го чека во третиот „шешир“, бидејќи Бенфика има подобар коефициент.

Седум клуба се сигурни во вториот „шешир“: Борусија Дортмунд, Порто, Манчестер јунајтед, Шахтјор, Наполи, Тотенхем и Рома.

Кога станува збор за третиот „шешир“ тука се сигурни Шалке, Лион, Монако, Ајакс и ЦСКА Москва, а статусот на Валенсија и Викторија Плзен зависи од резултати на вечерашните мечеви.

Во последниот „шешир“ се наоѓаат Клуб Бриж, Галатасарај, Јанг Бојс, АЕК Атина, Интер и Хофенхајм. Конечниот изглед на последниот „шешир“ ќе биде оформен кога ќе бидат познати имињата на сите учесници во фазата по групи.

Scroll to Top