Top Sport

Венгер: Салах се доближува на нивото на Меси

Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер го спореди напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах со Лионел Меси, нарекувајќи го „комплетен фудбалер“.

Салах го намести првиот гол на Наби Кеита при 2:1 победата над Монтереј во полуфиналето од Светското клупско првенство, со што има 13 гола и 7 асистенции во 23 меча низ сите натпреварувања за „црвените“ и Венгер е импресиониран од способноста на Египќанецот да постигнува голови и да ги „мести“.

„Ми се допаѓа неговата еволуција, бидејќи во мечот со Монтереј имаше знаци дека знае да игра и како плејмејкер. Креира шанси во шестнаесетникот и наликуваше на Меси, човек кој може да даде многу голови, но и што знае да игра креативно. Тоа е комплетен фудбалер, нешто што сите го почитуваме кај фудбалерите и го бараме од нив“, вели Венгер.

Scroll to Top