Вердер не ја руши традицијата, клубот од Бремен останува прволигаш

Бундеслигашот Вердер Бремен останува во најквалитетната германска лига и во идната сезона откако вечерва одигра среќно реми (2-2) нагости кај второлигашот Хајденхајм. Првиот меч меѓу овие две екипи одигран во Бремен заврши без голови 0-0.

Со ваквиот развој на настаните продолжува традиција долга 40 години- Вердер да настапува во континуитет во Бундеслигата.

Мечот имаше необичен тек. Гостите поведоа со 0-1 благодарение на ефектниот автогол на играчот на Хајденхајм, Теуеркауф уште во 3. минута.

Иако дамаќините беа тие кои подолго ја имаа топката во свој посед, сепак шансите и ударите кон противничкиот гол ги имаше Вердер.

По еден удар на Мор од далечина во 85 минута, топката се одби од пречката, најприсебен беше Клеиндиенст за 1-1.

Веќе се играше судиското продолжение од 5 минути, и кога сите очекуваа дека мечот ќе влезе во продолженија,
Аугустинсон во 95 минута погоди за Вердер за 1-2 со што го одлучи победникот.

Хајденхајм и тогаш не се предаде, Клеиндиенст во 97 минута од пенал израмни на 2-2, но тоа беше конечниот резултат кој Вердер поради повеќе голови нагости останува во Бундеслигата.