Ветеранот Хоакин му донесе бод на Бетис против Сосиедад

Реал Сосиедад и Бетис одиграа 2:2 во 20.коло, во ла Лига. Сосиедад продолжија со лошите резултати, не успеаја да победат иако до 86.минута имаа предност од 2:0. Бетис од друга страна немаа пораз од почетикот на годината.

Реал Сосиедад, во воведните десет минути од вториот гол, постигнаа два гола преку Александер Исак и Микел Ојерзабал. Потоа Порту не искористи добра шанса, а откако тренерот на Сосиедад од игра ги извади најдобрите играчи, Бетис постигна два гола.

Поранешниот играч на Сосиедад, Серхио Каналес, во 86.минута го намали резултатот, а бод на Бетис му донесе ветеранот Хоакин во 92 минута.

39-годишниот Хоакин, во 2003 година, кога Бетис последен пат победиле во Сан Себастијан, постигна два гола.

Реал Сосиедад се шести на табелата со 31 бод, Бетис на осмото место има 27.