Top Sport

(Видео) Арсенал не се откажува од титулата – „Топџиите“ победија на Олд Трафорд

Фудбалерите на Арсенал на коло пред крајот на сезоната во Премиер лигата повторно се на чело на Премиер лигата.

Во дербито на 37. коло на „Олд Трафорд“ на гости го совлада Манчестер јунајтед со 0:1 (0:1).

Така избраниците на Микел Артета стигнаа до 87 поени и се оддалечија на два бода пред Манчестер сити, иако со натпревар помалку.

Јунајтед ја продолжи серијата лоши резултати, се подалеку се „црвените ѓаволи“ од настап во европските клупски натпреварувања, додека на Арсенал му останува само да се надева дека Манчестер сити ќе има барем еден кикс до крајот на сезоната.

Голот со кој Арсенал победи во Манчестер го постигна Леандро Тросар во 20. минута.

Во последното коло „топчиите“ играат дома со Евертон на 19 мај, додека Сити има два дуели, во вторник во Лондон против Тотенхем и пет дена подоцна со Вест Хем на домашен терен.

Scroll to Top