(Видео) Бамфорд трагичар, Лидс освои бод против Њукасл

Фудбалерите на Лидс и Њукасл одиграа нерешено (2:2) во првиот натпревар од 36. коло на Премиер лигата. Трагичар на натпреварот е голгетерот на домашната екипа Патрик Бамфорд.

Откако капитенот Лук Ајлинг му донесе водство на Лидс во седмата минута, Бамфорд имаше можност да го удвои водството на својот тим од пенал во 28. минута и барем привремено да го оддалечи од зоната за испаѓање. Сепак, голманот на Њукасл, Ник Поуп ја прочита неговата намера и го одбрани пеналот.

За да биде уште полошо за Лидс, само три минути подоцна судијата покажа на пенал за Њукасл, а Калум Вилсон беше сигурен и го израмни резултатот на 1:1.

Во 66. минута спорна ситуација: воздушен дуел на домашниот дефанзивец Фирпо и напаѓачот на гостите Исак, се чинеше дека вториот благо го турна првиот, кој ја фати топката со рака, но судијата Сајмон Хупер, по консултирајќи се со ВАР собата и гледајќи го видеото, покажа нов пенал за Њукасл: Калум Вилсон повторно ја зеде топката и повторно беше сигурен – 1:2.

Домашните тогаш со сите сили нападнаа, а среќата им беше наклонета во 79.минута, шутираше Данецот Расмус Кристенсен, топката на патот кон голот го закачи капитенот на гостите Киеран Трипие и на крајот заврши во мрежата. .

Во 90+1. минута фудбалерот на Лидс Фирпо беше исклучен поради два жолти картони.

Лидс е во серија од седум натпревари без победа, во овој период освои само два бода.

Њукасл е трет на табелата и е на добар пат да ја обезбеди Лигата на шампионите следната сезона.