Top Sport

(Видео) Деби-голот на Мане недоволен за Ал-Наср, победа за Џерард и Хендерсон

Садио Мане го постигна својот прв гол во саудиската Про лига, но на крајот славеа други легенди на Ливерпул, Стивен Џерард и Џордан Хендерсон, откако Ал-Етифак се врати за 2:1 победа над Ал-Наср во првото коло од шампионатот.

По само четири минути игра, без Кристијано Роналдо, кој е повреден, Мане најдобро се снајде пред голот на домаќините за водство на Ал-Наср. Меѓутоа, Ал-Етифак, за кои Хендерсон одигра речиси цел меч, се вратија со два брзи гола, на Швеѓанецот Робин Каесон во 47. минута и на Муса Дембеле во 83. минута направија пресврт за 2:1 победа во првиот официјален меч на Стивен Џерард на клупата.

Ал-Хилал, пак, стигнаа до 3:1 победа над Абха, предводени од поранешниот (подзаборавен) напаѓач на Барселона, Малком, кој постигна хет-трик.

САУДИСКА ПРО ЛИГА, 1.КОЛО
Абха – Ал-Хилал 1:3
Ал-Раед – Ал-Итихaд 0:3
Ал-Шабаб – Ал-Ахдуд 1:1
Ал-Етифак – Ал-Наср 2:1

Scroll to Top