Top Sport

(Видео) Драматична победа на Арсенал во Лутон

Foto/ EPA

Арсенал и 15.коло ќе биде лидер во Премиер лигата. „Тобџиите“, ја добија драмата кај аутсајдерот Лутон со голот на Деклан Рајс во 97.минута.

Арсенал имаше водство 0:1 и 1:2, но на крајот со пресврт славеше над Лутон, откако Хаверц изедначи на 3:3 во 60.минута, а Рајс погоди „со звукот на сирената“.

Серјата голови ја отвори Мартинели во 20.минута, а пет минути подоцна израмни Ошо. Во финишот на првиот дел нова предност на Арсенал му донесе Жесус.

Лутон во вториот дел возрврати со головите на Адебајо во 49. и поранешниот англиски репрезентативец Рос Баркли во 57.минута.

Сепак на крајот аутсајдерот доживеа пораз.

Арсенал има 36 бода на врвот и натпревар повеќе од Манчестер сити кој има пет бода помалку од лидерот.

Scroll to Top