(Видео) Фулам го елиминираше Тотенхем во Лига купот по пенал-драмата

Фулам успеа да го елиминира Тотенхем во второто коло на Англискиот лига куп (Карабао купот), откако беа поуспешни на пенали по 1:1 во регуларните 90 минути во единствениот меч помеѓу два премиерлигаши.

Фулам дојдоа во водство со автоголот на Ван де Вен во 17. минута, но Ришарлисон, со својот прв гол оваа сезона во 56. минута од мечот израмни. Тотенхем имаа повеќе од играта, посебно во второто полувреме, но не успеја да дадат уште еден гол, пред во пенал-серијата само Давинсон Санчез да биде непрецизен за победа на Фулам.

Другите премиерлигаши влегоа во третото коло. Најтешко им беше на Брентфорд кои одиграа 0:0 на гости кај Њупорт, за потоа во пенал-серијата да победат со зачудувачки 3:0. Лутон со 3:1 го совлада Гилингем, Борнмут славеше со 3:2 на гости кај Свонси, додека најубедливи беа Вулверхемптон со 5:0 победата над Блекпул и Кристал палас со гостинскиот 4:2 триумф над Плимут.