Top Sport

(Видео) Халанд сам го победи Лутон во ФА купот

Ерлинг Халанд го растури Лутон во осминафиналето во ФА купот. Бранителот на трофејот Манчестер сити победи во Лутон со 6:2, а Халанд ги постигна првите пет гола.

Ерлинг Халанд за помалку од еден час успеа да постигне пет гола. Асистент за првите четири гола беше Кевин Де Брујне, а за петтиот му асистираше Бернардо Силва.

Првиот гол беше постигнат во втората минута, а вториот во 18. минута.

До крајот на првото полувреме, поточно, во 38. минута, Халанд го комплетираше хет-трикот.

Тогаш Лутон се „закани“ со два гола за краток период, интересно, Џордан Кларк двата пати беше стрелец, а асистент Рос Баркли.

Сепак, експресен одговор имаше и од норвешкиот напаѓач, кој во рок од три минути постигна уште два гола.

Точка на натпреварот стави Матео Ковачиќ.

Scroll to Top